Laktózmentes fehérjepor a tej nélküli proteinbevitel záloga

A laktózmentes fehérjepor ma már nem kompromisszumot jelent, hanem teljes értékű megoldást kínál mindenkinek. Fontos tisztában lennünk vele, hogy az egészséges táplálkozás egyik alappillére a megfelelő fehérjebevitel. De mi a helyzet akkor, ha laktózérzékenyek vagyunk, esetleg tejfehérje-allergiával küzdünk? Netán gluténmentes diétán vagyunk? Jó hír, hogy ma már számtalan laktózmentes fehérjepor közül választhatunk, így az érzékenység nem jelent akadályt a céljaink elérésében, legyen szó diétáról, izomépítésről vagy az energiaszint növeléséről.

Mi a laktózmentes fehérjepor?

A laktózmentes fehérjeporok olyan készítmények, amik nem tartalmaznak tejcukrot (laktózt), így biztonságosan fogyaszthatóak laktózintolerancia esetén. A modern táplálékkiegészítők gyártásának köszönhetően, ezek nemcsak alternatívák, hanem teljes értékű, magas biológiai hasznosulású fehérjeforrások is.

A legnépszerűbb laktózmentes fehérjetípusok

1.Növényi fehérjék

  • Mandula fehérje: enyhe, természetes ízvilága miatt, remekül illik smoothie-kba, zabkásákba, akár sütikbe is. Ideális érzékeny emésztőrendszer esetén. Ilyen a Peak Yummy Vegan Protein.
  • Borsófehérje, rizsfehérje, szójafehérje: kiváló alternatívák, különösen vegetáriánusoknak és vegánoknak. A Peak Vegan Protein Isolate éppen ilyen.
  • Tökmag- vagy kendermag-fehérje: magas rosttartalommal és értékes zsírsavakkal is kiegészülnek.

2.Állati eredetű, de laktózmentes fehérjék

  • Tojásfehérje por: kiváló aminosavprofil, jól emészthető, laktózmentes.
  • Izolált tejsavó fehérje (WPI): bár tejből származik, a laktózt szinte teljesen eltávolítják belőle, így a legtöbb laktózérzékeny is fogyaszthatja. Például ilyen a Peak Whey Isolate.

Kinek ajánlott a laktózmentes fehérjepor?

  • laktózérzékenyeknek
  • tejfehérje-allergiásoknak
  • gluténérzékenyeknek elérhetőek gluténmentes változatok is
  • vegetáriánusoknak, vegánoknak
  • bélrendszeri problémákkal élőknek
  • tudatos diétázóknak, akik elkerülnék a puffadást, emésztési zavarokat

A csokis ízű fehérjeporok ráadásul nemcsak táplálóak, de élvezetesek is. Tökéletesek édesség helyett, főleg ha diétázunk, de nem akarunk lemondani az ízekről.

A fehérjék hizlalhatnak?

A „híztam a fehérjétől” mondat gyakran elhangzik, de biztosan jogosan?

A fehérjék önmagukban nem hizlalnak, sőt, a legtöbb diéta alappillérei. Az elhízásért a szénhidrátokkal és zsírokkal kombinált fehérjeporok felelősek, főleg, ha túl sok cukrot, maltodextrint vagy más rejtett kalóriát tartalmaznak.

Tehát nem a fehérjétől, hanem a hozzáadott szénhidrátoktól hízunk meg.

Mi van a minőséggel?

Nem minden fehérje egyenlő. Egyes fehérjék gyorsabban szívódnak fel (mint a tejsavó), mások lassabban (mint a kazein). Ami igazán számít, az az aminosav-összetétel és az, hogyan reagál rá a szervezetünk.

Egy tojás- vagy mandulafehérje és a marhahús mind teljesen más biológiai hatással bírnak, ezért fontos, hogy a céljainkhoz igazítsuk a fehérjebevitelt.

Fehérjék = izom, energia, jobb forma

  • Izomépítés: edzés után a legfontosabb a gyors felszívódású fehérjék. Ilyenkor a tejsavó vagy az izolátum a nyerő.
  • Diéta: a növényi fehérjék és az ízesítetlen, natúr porok kevesebb kalóriát tartalmaznak.
  • Mindennapi támogatás: ha nincs időnk főzni, egy jól elkészített turmix pillanatok alatt pótolja a szükséges tápanyagokat.

A BCAA aminosavak külön kategóriát képviselnek. Ezek a szabad aminosavak nem raktározódnak el zsírként, nem hizlalnak, sőt, csökkentik az étvágyat és segítenek a regenerációban.