Isiász kezelése: Mit javasol a gyógytornász?
Az ülőidegzsába, vagy ahogy többen ismerik, az isiász rendkívül gyakori mozgásszervi probléma, ami az ülőideg irritációja vagy nyomás alá helyeződése miatt alakul ki. Ez az állapot jelentős fájdalmat és kellemetlen zsibbadást képes okozni. Az isiász tünetei enyhíthetők speciális tornagyakorlatokkal. Az isiász legfőbb tünete az ülőideg mentén jelentkező fájdalom, ami az ágyéki gerinctől indul és a fenéken, comb hátsó részén, valamint a lábszáron keresztül, a lábfejig is kisugározhat.
Főleg azoknál okozhat panaszokat, akik ülőmunkát végeznek. A tünetek egészen változatosak lehetnek és nem is biztos, hogy mindenkinél jelentkeznek. Az isiász legfőbb tünete az égő, szúró és éles fájdalom az alsóbb végtagokban. Sokan éreznek zsibbadást vagy bizsergést is deréktól lefelé. Az érintett láb izmaiban lehet gyengeség. Továbbá, a fájdalom mozgás hatására élénkülhet, egészen kirívó lehet. Ha hosszabb ülés vagy állás után jelentkezik a kellemetlenség, akkor minden bizonnyal isiász áll a háttérben.
Kik lehetnek érintettek az ülőidegzsába kialakulásában?
Az isiász szinte bárkinél előfordulhat, de bizonyos csoportoknál nagyobb a kockázata. Például a 40 év felettieknél, akiknél a kor előrehaladtával a porckorongok degenerálódnak. Továbbá, idetartoznak azok is, akik ülőmunkát végeznek. Az irodai dolgozók, sofőrök és egyéb ülő életmódot folytatók veszélyeztetettebbnek számítanak. Természetesen a fizikai munkát végzőknél is kialakulhat a fájdalom, hiszen a nehéz tárgyak emelése és a rossz testtartás növeli az isiász kialakulásának esélyét.
Sajnos azt kell mondanunk, hogy sportolók körében is népszerű betegségnek számít, ugyanis a helytelen mozgástechnika és az izmok túlterhelése isiászos panaszokat okozhat. Az isiász kezelése, a kiváltó októl függően, eltérő lehet, de a legtöbb esetben konzervatív terápiával jól kezelhető. Leginkább gyógytornára van szükség, ha kialakult valakinél az ülőidegzsába. Ahogyan azt már említettük, a gyógytorna az egyik legfontosabb kezelési mód az isiász ellen, mivel segít a gerinc stabilizálásában és az izmok lazításában.
Milyen kezelési módszereket érdemes bevetni az ülőidegzsába ellen?
Egyrészt rendkívül hatásos tud lenni a gyógytorna. A nyújtások, erősítő gyakorlatok és gerincstabilizáló mozgások már rövid idő elteltével beváltják a hozzájuk fűzött reményeket. Persze meg lehet próbálkozni gyógyszeres kezeléssel is, amibe beletartoznak a fájdalomcsillapító, izomlazító és gyulladáscsökkentő tabletták. Viszont ezeket hosszú ideig tilos alkalmazni, hiszen könnyen rászokik a szervezet és függőség alakulhat ki.
Minél hosszabb időn keresztül szedi valaki az előbb említett gyógyszereket, annál nagyobb adagra lesz szüksége ahhoz, hogy hassanak. Ezért a gyógytorna tűnik a leghatásosabbnak, viszont nagyon jól lehet kombinálni akupunktúrával és manuálterápiával. Hogy kinek melyik módszer ajánlott, mindenképpen szakember dönti el. A Gyógytornászom rendelő képzett és tapasztalt orvosai hatékony terápiás tervet képesek felállítani. Ezt végigkövetve, a gyógyulás gyors és tökéletes lesz.